מה המובן של בדיקת ביופסיה?

על פי יודעי דבר, מובילים בתחומם, בדיקת ביופסיה הינה הליך של הסרת תאים או רקמות (מגידול, איבר או נגע) לבדיקה על ידי פתולוג. הפתולוג יכול ללמוד את הרקמה במיקרוסקופ או לבצע בדיקות אחרות בתאים או ברקמות.

איזה סוגים קיימים בתהליך של בדיקת ביופסיה?

קיימים כל מיני סוגים שקימים בתהליך של בדיקת ביופסיה, כמו למשל – כאשר מסירים דגימה של רקמה או של נוזל על ידי מחט, מדובר בפרוצדורה של ביופסיית מחט, שאיבת מחט דקה או לחלופין ביופסיית ליבה. יש גם ביופסיית חתך, כאשר מדובר רק על דגימת רקמה מוסרת. כמו כן, כאשר מסירים גוש שלם או אזור חשוד, התהליך מכונה ביופסיה כריתה. כל אחד מסוגי הדגימות הללו יכול לספק לפתולוג מידע מספיק על מנת שאפשר יהיה לאבחן את מחלת הסרטן. 

בדיקת-ביופסיה
בדיקת-ביופסיה

איזו בדיקת ביופסיה נחשבת להכי פחות פולשנית?

בדיקת ביופסיה הנחשבת להכי פחות פולשנית באה לידי ביטוי בתהליך של שאיבת מחט דקה. לשם ביצוע התהליך הזה, המטופלים לרוב יהיו במצב של ערות, ויכניסו לגופם מחט לרקמה החשודה, ויופעל לחץ על ידי מזרק לשם שאיבה של תאים למחט ולמרכז המזרק. בשלב הבא, אפשר להניח את התאים שנשאבו למגלשת זכוכית לצורך בדיקה מיקרוסקופית (ציטופתולוגיה), או להציב אותם בחומר משמר, עבור ביצוע של בדיקות אחרות. היתרונות של ההליך הזה מתבטאים בכך שהינו הכי פחות פולשני ולרוב בטוח ביותר, הוא פחות יקר מביופסיה של חתך או של כריתה, ואת התוצאות אפשרי לקבל במהירות, בפרט בשל הסיבה כי הרופא המטפל עשויים לספק הערכה ראשונית של מראה מיקרוסקופי של הדגימה שנלקחה מהמטופל. 

כתיבת תגובה