אטופיק דרמטיטיס

אטופיק דרמטיטיס היא מחלה אוטואימונית המופיעה לרוב בשנות החיים הראשונות. לרוב, המחלה חולפת מעצמה לאחר מספר שנים וגם במקרים בהם היא ממשיכה לגיל הבגרות והופכת למחלה כרונית, לרוב תסמיניה אינם חריפים.

איך נגרמת המחלה?

ככל הנראה אטופיק דרמטיטיס נגרמת משילוב בין גורמים תורשתיים לסביבתיים. למשל, ישנן עדויות לגבי מעבר ממגורים באזור כפרי לעירוני, אשר גורם להופעת המחלה. לגבי הגורמים הגנטיים, אחת מהתיאוריות היא שכשל במערכת החיסונית גורם לפעולת יתר של נוגדני IGE וכתוצאה מכך נפגע האפידרמיס. תיאוריה מובילה נוספת מציעה כי אטופיק דרמטיטיס מתחיל מכשל באפידרמיס, הגורם לשינויים במערכת החיסונית וכתוצאה מכך לדלקות בעור.

 

התסמינים של אטופיק דרמטיטיס

יש לציין כי אטופיק דרמטיטיס היא אינה מחלה מסוכנת, אך התסמינים שלה עלולים לפגוע משמעותית באיכות החיים של הסובלים ממנה. תסמיני המחלה כוללים עור אדמומי, יבש, מגורה ומגרד, בפנים ובאזורים שונים בגפיים. אלרגיות ונזלת אלרגית יכולים אף להחמיר את התסמינים האלו. הגרד גורם לתחושה מטרידה מאוד, בעיקר בקרב תינוקות וילדים קטנים, שלפעמים אף פוצעים את עצמם כתוצאה מגירוד חוזר ונשנה. זהו עיקר הבעייתיות במחלה.

טיפול וטיפול מונע בתסמיני אטופיק דרמטיטיס

יש כמה אמצעים שניתן להקל באמצעותם על הסובלים ממחלת אטופיק דרמטיטיס:

  • מריחת תכשירים אנטי היסטמינים, קרמים שומניים השומרים על רמת לחות גבוהה, משחות המכילות קורטיזון ומשחות הרגעה כגון וזלין ואלוורה.
  • לבישת בגדים "נושמים" העשויים 100% כותנה והימנעות מהזעה.
  • טיפולי פוטותרפיה.
  • הימצאות בסביבה בה אחוזי הלחות גבוהים.

יש לציין כי רמת החומרה של אטופיק דרמטיטיס משתנה מאדם לאדם. אצל חלק מהאנשים המחלה תופיע בצורה קלילה בלבד ואצל חלקם היא תגרום לירידה משמעותית באיכות החיים, גרד מטריד מאוד ומראה עור לא אסתטי.